Проектното предложение на Община Хасково „Пилотна енергийна общност Хасково“ е одобрено за финансиране. То насочено към създаване на пилотна енергийна общност между Община Хасково, Областна администрация - Хасково и Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Предвижда се да бъдат изградени, въведени в експлоатация и присъединени системи за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници в сградите, обект на интервенция за осигуряване на собствено потребление на енергия от възобновяеми източници за енергийната общност, с локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии).
Мерките ще се изпълняват в обществени сгради, собственост на участниците в енергийната общност, с вече въведени мерки за енергийна ефективност и подобрени характеристики:
1. Сграда на Основно училище „Шандор Петьофи“, ж.к. „Орфей“
2. Сграда на Областна администрация – Хасково, гр. Хасково, пл. „Свобода” № 5;
3. Сграда на СУ „Васил Левски“, ул. „Стара планина“ № 2
Пилотният характер на инициативата ще създаде предпоставки за устойчиво сътрудничество между общината и други публични органи, които произвеждат, съхраняват и споделят помежду си произведената електрическа енергия. Проектът ще доведе до използване на повече енергия от възобновяеми източници и промяна на отношението на общността за разумно и ефективно потребление на енергия.
Финансирането в размер на 345 949 евро е по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027, в рамките на Фонда за справедлив преход.








