Заключителна пресконференция по проект „Преход към климатично устойчиви общности“ се проведе на 29.04.2024 г. в Община Хасково
На събитието партньорите представиха изпълнението на проектните дейности и постигнатите резултати по проекта. Договор по проекта беше подписан на 11.07.2022 и е с краен срок за изшълние 30.04.2024г.
Проектът се реализира в партньорство с Oбщинa #Стамболово, Община #Маджарово и партньор от страните донори Интернешенъл Девелопмънт Норуей АС, Норвегия, които съвместно осъществяват последователни дейности за провеждане на устойчиви политики за намаляване на емисиите и адаптиране към изменението на климата.
Проектът „Преход към климатично устойчиви общности“ е разработен в синхрон с политиката на Община Хасково за намаляване на енергийното потребление, подобряване на общинската инфраструктура, повишаване на качеството на живот и устойчивото развитие.
Основната цел на проекта е да повиши капацитета на общинско ниво за оценка на стратегическите планове и програми, да подобри процесите по стратегическо планиране, мониторинг на изпълнението и прилагането на иновативни мерки и дейности за намаляване на емисиите от парникови газове, да се смекчат неблагоприятните последици от изменението на климата.
Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ възлиза на е 914 591.72 лв.,
За постигане на заложените цели бяха изпълнени следните дейности:
Въведени са в експлатация и са инсталирани слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване в 7 сгради на детски градини на територията на общините Хасково и Стамболово. По този начин постигаме:
• Комфортни и здравословни условия за децата от детските градини в селата Динево, Малево и Узунджово на територията на община Хасково и в селата Голям извор, Жълти бряг, Силен и Лясковец в община Стамболово.
• Намаляване на потреблението на енергия в сградите;
• Прогнозирана икономия на електрическа енергия за една година: над 2600 kW/ на всеки обект;
• Намалени въглеродни емисии
Озеленяване и зацветяване на общински терени
Засадихме 500 люлякови фиданки в град Хасково – северозападно от пътен възел „Орфей“.
Озеленени са обекти в община Маджарово с обща площ над 500 кв. м: зелена площ на ул. "Капитан Петко Войвода", пред бензиностанция в Маджарово; зелени площи пред Културен дом и парк в Маджарово; зелени площи пред сграда на Общинска администрация в Маджарово и зацветяване с рози на паркови площи в Централен парк в Маджарово на площ от близо 230 кв. метра.
С това постигаме :
- Подобряване и разширяване на дела на зелените пространства в общините Хасково и Маджарово.
- Засадени 500 бр. люлякови фиданки и оформянето на зелен пояс на входа на Хасково
- Озеленяване на посещавани и натоварени емисионно обекти в Маджарово
- Зацветяване с рози на паркови площи в централния парк в Маджарово – място за почивка, разходки и туризъм.
- Повишаване на обществената култура и ангажираността по отношение на опазване на околната среда и борбата с климатичните промени.
- Привличане на доброволци от местните общности за дейностите по проекта и акцентиране върху екологичната кауза, култура и образование сред младите хора.
Изграждане на институционален капацитет на общинско ниво чрез разработване на стратегически документи
Разработени са следните докуемнти:
- Стратегия за смекчаване и за адаптация към изменението на климата в община Хасково и План за действие за устойчива енергия и климат за периода 2021 – 2030 г.
- Дългосрочна програма на община Стамболово за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива за периода 2021 - 2030 г.;
- Програма за управление на отпадъците на община Маджарово за периода 2021 - 2028 г.,
- Програма за опазване на околната среда на община Маджарово за периода 2021 - 2028 г.
Добри практики и трансфер на знания с партньорската организация от Кралство Норвегия в областта на адаптацията към изменението на климата
- Тридневно посещение на експерти от Общините Хасково, Маджарово и Стамболово в Осло, Норвегия
- Семинар на тема "Разработване на планове на местно ниво за намаляване на парниковите газове и адаптация към климатичните промени";
- Експертен обмен с норвежкия партньор за утвърдени практики и резултати в община Осло за планиране на мерки за смекчаване и адаптиране към климатичните промени;
- Интегриране на успешните практики в работата на Общините Хасково, Маджарово и Стамболово;
Извършен е анализ на съществуващите стратегически програми и планове
-Проведен двудневен семинар с участието на експертни екипи от общински служители на трите общини;
-Трите общини-партньори с обобщен доклад и иновативни решения и действия за адаптация към изменението на климата.
-Представени са мотивирани предложения до кметовете на трите общини с цел предприемане на последващи действия.
С всички изпълнени дейности по проект „Преход към климатично устойчиви общности“: чрез прилагането на иновативни пилотни мерки в областта на енергетиката и екологията, за резултатно намаляване на емисиите от парникови газове и популяризиране на екологични технологични решения в ежедневието за жителите на общините Хасково, Стамболово и Маджарово, работим #заедно за #зелена, #конкурентна и включваща #Европа!
Сайт на проекта: https://climate.haskovo.bg/bg/
Фейсбук страница на проекта: