Хасково празнува деня на славния Десети пехотен родопски полк, превзел „непревземаемата“ Одринска крепост през 1913 г. Тогава комендантът Шукри паша предава сабята си на командващия Втора армия генерал-лейтенант Никола Иванов с думите: „Храбростта на българската #армия е безподобна. На такава храброст никоя крепост не може да устои.“
26 март е и Ден на Тракия в #памет на хилядите тракийски българи, намерили подслон в пределите на свободна България.
В тържествения ритуал пред паметника на Десети пехотен родопски полк в едноименния парк в #Хасково венци и цветя на признателност поднесоха кметът на Община Хасково Станислав Дечев, областният управител д-р Стефка Здравкова, председателят на Общински съвет Хасково Таня Захариева, бригаден генерал Мирослав Костадинов – командир на Втора тунджанска механизирана бригада, подп. Иван Бонев- командир на 31 механизиран батальон – Хасково, заместник-кметовете на Община Хасково Мария Вълчева и Динко Тенев, военнослужещи, представители на патриотични организации, граждани. „В този ден си припомняме не само героизма на воините, но и голготата на бежанците, изгубили своите домове и намерили подслон в пределите на България“, каза в словото си областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова. Директорът на РИМ Хасково Пенко Добрев припомни драматичните часове на битката за превземане на Одринската крепост от Десети пехотен родопски полк.
В памет на смелите български #войници и #офицери, които превземат „непревземаемата“ Одринска крепост през 1913 г. и на българските #бежанци „Тракийски реквием“ на Ивайло Балабанов изпълни Симона Траилова от ПМГ „Акад. Боян Петканчин“, а Вълко Димитров и Мартин Мирославов от Гайдарска школа с ръководител Филип Филипов припомниха вечните песни на българите.
#история #ДенНаТракия #почит #гордост #БългарскаАрмия #ДаЖивееБългария #ХасковоМоже








